Aktiviteter i 2018

Ungdomsafdelingens aktiviteter i 2018

 

Det med blåt er endnu ikke Verificeret/bekræftet

 

 

Januar

d. 7. søndag = vinterteori i ungdomsafdelingen med Allan fra kl. 09:30 til 11:00 (For de 7 til 12-årige) derefter svømmehal fra kl. 11:15 til kl. 12:30

d. 21. søndag = vinterteori i ungdomsafdelingen med Allan fra kl. 09:30 til 11:00 (For de 7 til 12-årige) derefter svømmehal fra kl. 11:15 til kl. 12:30

Februar

d. 18. søndag = vinterteori i ungdomsafdelingen med Allan fra kl. 09:30 til 11:00 (For de 7 til 12-årige) derefter svømmehal fra kl. 11:15 til kl. 12:30

d. 28. torsdag = Generalforsamling i sejlklubben

Marts

d. 15. torsdag = Trænermøde (for alle)

d. 18. søndag = vinterteori i ungdomsafdelingen med Allan fra kl. 09:30 til 11:00 (For de 7 til 12-årige) derefter svømmehal fra kl. 11:15 til kl. 12:30

April

d. 21. lørdag  = Standerhejsning kl. 14, Kom og vær med til at ”skyde” sæson 2018 i gang. Hvis vejret er godt, så bliver der mulighed for at sejle efterfølgende (Fra kl. 14:30)

Maj

d. o3. torsdag = Første sejlerdag for alle  – Sæsonen starter.

d. 10. torsdag = Ingen træning/fri – Kr. Himmelfartsdag

d. 10. torsdag = opti-stævne i Rungsted

d. 21. mandag = Ingen træning/fri – 2. pinsedag

d. 26. lørdag = Bic Cup Bogø = 1-dagsstævne For mindre erfarne sejlere. Opti C, Tera, Feva samt Laser (samarbejde med Efterskolen Grønsund, Laser).

 

Juni

d. 02. lørdag = Tærø Rundt

d. 9. lørdag = Havnens dag i Nordhavnen https://www.vildmedvand.dk/hvad-er-havnens-dag/

d. 10. søndag = Opti stævne i Skovshoved “Skovser Cup 2018”

d. 28. torsdag = Sidste træningsdag før sommerferien

Juli

Sommerferie

August

 

d. 13. mandag = Første træningsdag efter sommerferien.

d. 18. lørdag = Sorø optimiststævne B + C

d. 19. søndag = Sletten Cup 2017 (Opti A-B-C – Zoom8 – 29’er – FEVA)

September

d. 08. lørdag = 606 stævne, Vikingen-Guldborg-Snekken

d. 08. lørdag = Lindholm Rundt, Møn

d. 08. lørdag  = Agersø Rundt, Korsør

d. 10. mandag = Klubmesterskab

d. 13. torsdag = Klubmesterskab

d. 15. lørdag = Snapsesejladsen, Snekken (De store kan sejle med som gast hos de voksne)

d. 29. lørdag = Harboe Cup = Opti (A, B, C), Tera, Feva, Zoom8, Europe, Laser, 29er, Hobie16 SPI

d. 30. søndag = Harboe Cup = Opti (A, B, C), Tera, Feva, Zoom8, Europe, Laser, 29er, Hobie16 SPI

Oktober

d. 11. Torsdag = Årets sidste træningsdag – sæsonen slutter.

d. 13 til 21. Efterårsferie

d. 13. lørdag = Oure Efterårs-camp for optimist og ZOOM8 i uge 42.

d. 14. søndag = Oure Efterårs-camp for optimist og ZOOM8 i uge 42.

d. 15. mandag = Oure Efterårs-camp for optimist og ZOOM8 i uge 42.

d. 16. tirsdag = Oure Efterårs-camp for optimist og ZOOM8 i uge 42.

d.  27. lørdag = Klubbens stander hales ned og sejlsæsonen er slut.

November/December

 

Hvornår sejler vi?

Der bliver sejlet 2 gange om ugen, mandag og torsdag fra kl. 17.00 til 19.00.

 

Mandag Fra kl. 17:00 Til kl. 19:00
Torsdag Fra kl. 17:00 Til kl. 19:00

Der sejles ikke i skolernes ferie og helligdage.

 

De voksne onsdagskapsejlere er også altid interesserede i at få gaster med om Onsdagen. Hvis du har lyst til at deltage, så skal du bare møde op kl 18. Der sejles i maj, juni og august, september. fra kl. 18 til 21. Ellers snak med Allan eller Lars.

Ungdomsafdelingen forbeholder sig ret til ændringer i programmet

(92 besøgende i år, 1 besøgende i dag)